Witaj ponownie, czas na część drugą 22 niezmiennych praw marketingu, na podstawie książki Ala Riesa i Jacka Trouta.
To jedna z tych pozycji, które zmieniają spojrzenie na marketing. Czasami sam zadaje sobie pytanie – czy to może być aż tak łatwe i proste? Odpowiedź brzmi – TAK, może i jest. Nie zapominaj jednak, że w biznesie mamy często do czynienia z wybujałym ego, emocjami i chciwością. A wtedy zasady marketingu wylatują za okno.
6) Prawo wyłączności (The Law of Exclusivity) – łączy się bezpośrednio z prawem koncentracji. Jest trudnym i bezsensownym, aby dwie firmy walczyły o to samo słowo w umyśle klienta. Znajdź swoje.
7) Prawo drabiny (The Law of the Ladder) – bycie pierwszym nie zawsze się uda. Prawo drabiny pomaga w sytuacji kiedy nie możesz być pionierem. Tym bardziej, że czasami lepiej być trzecim w dużym rynku niż pierwszym w małym. Pokaż gdzie jesteś w hierarchii i wykorzystaj to. „Nie jesteśmy pierwsi więc bardziej się staramy” czy „Jesteśmy mała rodzinną firmą dlatego dokładnie kontrolujemy proces produkcji”. Wykorzystaj to co masz do pozycjonowania.
8 ) Prawo dwóch (The Law of duality) – bardzo proste prawo i mało do czytania! Po jakimś czasie na polu bitwy (marketing jest przecież bitwą na percepcję, nie na produkty) zostaje dwóch największych konkurentów (a potem długo długo nikt). Patrz Coca-Cola i Pepsi czy PO i PiS.
9) Prawo przeciwieństwa (The Law of Opposite) – zabrzmi jak z Zen, ale największa słabość lidera leży w jego sile. Wybadaj jak wykorzystać ich mocne strony obracając je w słabości. Nie staraj się być lepszy – bądź inny. Zawsze znajdą się ludzie, którzy nie chcą kupować przodującej marki. Bądź ich alternatywą. W dietach tym kimś był Atkins. W komputerach zdominowanym przez PC na Windowsie – Mac.
10) Prawo podziału (The Law of Division) – rynki ciągle rozpadają się na coraz liczniejsze kategorie. Kiedyś były tylko komputery stacjonarne, teraz mamy dodatkowo notebooki, netbooki, toughbooki, smartphony. Była analogowa kablówka – teraz masz analogową, cyfrową, cyfrową z nagrywaniem, HD, VOD. Prawo podziału wiąże się bardzo logicznie z prawem pierwszeństwa i kategorii. Tworząc nowy rynek (niszę) uruchamiasz automatycznie prawo podziału.
11) Prawo perspektywy (The Law of Perspective) – odnosi się tak do marketingu jak i do życia. Zazwyczaj jest tak, że to co działa na krótką metę nie sprawdza się długoterminowo. Natychmiastowe rezultaty (np. wyprzedaż po obniżonych cenach) mogą przynieść w dłuższej perspektywie potężne kłopoty (po co mam kupować za 130 skoro niedawno sprzedawali po 80? Zdziercy!). Zastanów się jakie są Twoje kluczowe cele i wartości – i trzymaj się ich!
Rafał Mazur – Marketing, Copywriting, Branding, Konsultacje
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!