Idealny proces sprzedaży - szkolenia sprzedaż

Charlie Munger to od wielu dekad wspólnik największego inwestora naszych czasów – Warrena Buffetta. 87-letni dziś Munger słynie z niezwykle szerokiej wiedzy, ciętych uwag oraz skrajnie racjonalnego podejścia do rzeczywistości.

Jego majątek szacowany jest na około 1,7 miliarda dolarów, można więc spokojnie uznać, że zna się ciut na inwestycjach i biznesie.

Oto kilka cytatów, które wynotowałem:

Cóż, myślę że zarówno Warren jak i ja znamy granice naszych kompetencji lepiej niż inni ludzie. Jeśli nie znasz granic swoich kompetencji to znaczy, że to nie jest twoja kompetencja. I możesz polec. Znaj swoje obszary kompetencji i trzymaj się ich kurczowo.

Wszystko porasta tak ogromna ilość bzdur i mitów, że nagle zdałem sobie sprawę – gdyby tylko te bzdury i mity usunąć można uzyskać sporą przewagę bez potrzeby bycia szczególnie dobrym w danej dziedzinie. Działa wspaniale. Tak więc odszukaj te głupoty i usuń je.

Odwracaj, zawsze odwracaj. Po tym jak już poznasz wszystkie powody dla których warto coś zrobić odwróć to i poznaj wszystkie dla których nie warto. Wiele skomplikowanych problemów możesz rozwiązać właśnie przez odwracanie (np. poprzez zastanawianie się co można zrobić by jeszcze bardziej pogorszyć swoją sytuację).

Zawsze byłem zwolennikiem „brzytwy Ockhama” – czyli zasady, zgodnie z którą w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć.

Bardzo użytecznym jest przyjęcie perspektywy kapitalisty – jak sprawić, że to coś będzie działało z korzyścią dla osób, które są właścicielami? Narzucenie sobie tej perspektywy sprawi, że rzeczywistość nagle nabierze sensu. Tak więc uczyń z siebie inwestora w ramach treningu swojego umysłu. A skoro będziesz to trenować i tak i tak – możesz przy okazji się nieco wzbogacić.

Wystarczy, że będziesz wydawać mniej niż zarabiasz oraz że zaczniesz kolekcjonować błędy jakie popełniają inni ludzie – by móc ich unikać – i uwierz mi, poradzisz sobie świetnie.

Zachowuj margines bezpieczeństwa we wszystkim co robisz.

Wyrób w sobie talent do używania wiedzy, którą posiadasz. A jest to talent, który trzeba w sobie wyćwiczyć.

Najlepszym sposobem na to by dostać od życia to, czego się chce jest zasłużyć na to, czego się chce..

Dwóch rzeczy nie powinieneś robić w życiu pod żadnym pozorem:
* nigdy, przenigdy nie użalaj się nad sobą
* nigdy nie zazdrość – zazdrość to jedyny z grzechów śmiertelnych, który i tak nie sprawi ci żadnej przyjemności

Traktuj sukcesy i porażki dokładnie w ten sam sposób. Siedź cicho i dalej rób swoje.

Lubię pracować nad zrozumieniem tego co w ludzkich systemach działa a co nie. I nie jest to dla mnie zadanie opcjonalne. To mój moralny obowiązek. Jeśli jesteś w stanie umysłowo ogarnąć to jak funkcjonuje świat masz moralny obowiązek bycia racjonalnym.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z przyszłością (wzloty i upadki gospodarki) jest siedzieć cicho i zachowywać się w sposób wiarygodny.

Załóż, że autentycznie wielkich życiowych okazji będzie raptem kilka. Poznasz je kiedy się pojawią i musisz wtedy uderzyć z rozmachem. Życie nie jest niekończącą się serią okazji – nawet jeśli ich intensywnie poszukujesz.

Częścią radosnego żywota jest widzieć życie jakim jest, stawić mu czoła jakim jest oraz przystosować się do rzeczywistości niezależnie od tego czy ci się podoba czy nie. Tak więc, jeśli jesteś szczęściarzem na pozycji lidera musisz być przygotowany by kiedyś przekazać pałeczkę. Takie są zasady działania ludzkich systemów. A jeśli ci się to nie podoba, to znaczy że znalazłeś się na niewłaściwej planecie Ziemia.

Rafał MazurMarketing, Copywriting, Branding, Konsultacje

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.