Idealny proces sprzedaży - szkolenia sprzedaż

Na 7 elementów pierwotnego kodu brandingu składają się:

1) Historia powstania
2) Wyznanie wiary
3) Ikony
4) Rytuały
5) Poganie
6) Święte słowa
7) Przywódca

Historia powstania – czyli Genesis pokazuję historię czy mit utworzenia firmy, produktu, usługi czy postaci. Jej podstawowym celem jest zadośćuczynienie ludzkiej potrzebie zrozumienia. Jest to element absolutnie niezbędny, tym bardziej, że pozwala zrozumieć kim jesteś i skąd się wziąłeś (pamiętasz? ludzie nie lubią niewiadomych).

Tak więc historia powstania podkreśla i wyjaśnia KTO i CZEMU. Nie możesz kazać wierzyć ludziom w coś o czym nie mają żadnego pojęcia.

Bardzo częstym elementem historii powstania jest mistyczne poszukiwanie. Jak już kiedyś wspominałem – są tu dwa sprawdzone wzory: MY kontra ONI albo Bohater z oporami. Szczegóły znajdziesz w „Opowieść eksperta, czyli jak się pozycjonować”.

To mistyczne poszukiwanie zawiera w sobie walkę z przeciwnościami (sam, wbrew logice i zdaniu starszego brata rozpoczyna składanie komputerów w pełnym szczurów nieogrzewanym garażu…), pogoń za marzeniami, osobistą odyseję lub fanatyczną potrzebę dokonania odkrycia. Częstym elementem jest również wizja zmiany przyszłości na lepszą.

Historia powstania zapewnia kontekst. Wyjaśnia czemu istniejesz i jak wyglądała Twoja droga.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że każda firma gdzieś kiedyś zaczęła. I niemal nikt nie mówi o tym gdzie ani o tym dlaczego.  A przecież to jest właśnie początek narracji, pierwszy z siedmiu elementów kodu, którego pominąć nie można.

Stwórz, dopracuj i wypromuj swoją historię powstania. KIM jesteś i CZEMU robisz to co robisz.

Potem wpadnij tu po kolejny element puzzli.

Rafał MazurMarketing, Copywriting, Branding, Konsultacje

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.