Oglądam właśnie wywiad z Barbarą Corcoran, kobietą, która sama weszła na nasycony samcami alfa rynek nieruchomości w Nowym Jorku i 1000$ pożyczkę zamieniła w biznes o obrotach ponad 1 miliarda dolarów.

„Po raz kolejny przekonałam się, że wszyscy chcą tego czego wszyscy chcą a nikt nie chce tego, czego nie chce nikt” Barbara Corcoran

Czyli mamy tutaj, znany i lubiany (choć niedoceniany) społeczny dowód słuszność, nad którym rozwodzi się Cialdini w „Wywieranie wpływu na ludzi” i który głosi że:

„(…) czy coś jest poprawne czy nie, decydujemy poprzez odwołanie się do tego, co myślą na dany temat inni ludzie. W szczególności zasada ta obowiązuje przy określaniu, jakie postępowanie jest poprawne, a jakie nie.”

A teraz – równo w miesiąc po śmierci Steve’a Jobsa – zobaczmy jak Apple wykorzystywał społeczny dowód słuszności. Białe słuchawki – jedna z pierwszych rzeczy, która rzucała się w oczy u każdej osoby używającej iPoda. Reklamy z czarnymi poruszającymi się sylwetkami i białymi słuchawkami, czyli podkreślenie tego o czym wcześniej mało kto myślał – słuchawek jako często jedynego widocznego elementu osoby słuchającej MP3.

Unikalny design każdego z produktów Apple – czy to MacBook czy iPhone – sprawiał, że jeszcze jakiś czas temu nie było żadnej wątpliwości dla wszystkich obserwujących czy dany produkt jest z tej firmy. I nie miało znaczenia to, że na początku nie był najlepiej sprzedającym się. Czemu? Bo był najbardziej widoczny i rozpoznawalny (a co za tym idzie coraz lepiej sprzedający się).

Rafał MazurMarketing, Copywriting, Branding, Konsultacje

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.