Pieniądze. Duże pieniądze. Prawie każdy ich chce, mało kto je ma. I prawie nikt nie rozumie, czym pieniądze tak naprawdę są. Więc czym są i jakie są pieniądze?

Czytam właśnie książkę „Cold hard truth: On business, money and life”. Jej autorem jest znany z amerykańskiego Shark Tank (oraz kanadyjskiego Dragon’s Den) Kevin O’Leary. Jakiś czas temu O’Leary sprzedał swoją firmę za prawie 4 miliardy dolarów – można więc uznać, że wie co nie co na temat pieniędzy. Dodatkowo – jeśli oglądasz Shark Tank – a jako osoba interesująca się biznesem musisz oglądać, wiesz, że jest on najbardziej brutalnym i do bólu szczerym ze wszystkich rekinów. Jako że pieniądze są dla niego najważniejsze, już w pierwszych słowach książki trafiłem na taki oto kawałek:

(…) Nauczyłem się jednej z najważniejszych zasad kapitalizmu: pieniądze mogą trafiać do złych ludzi, ale nigdy nie trafiają do złych pomysłów. To dlatego ludzie, dla których robienie pieniędzy polega na tym, że „bardzo się ich chce” albo „bardzo stara się wizualizować korzystne okoliczności” skończą marnie. Jedynym sposobem robienia pieniędzy jest bycie kompletnie szczerym na temat tego, czym one są. Myśl o pieniądzach jak o grawitacji. To prawo absolutne i bezwarunkowe. Możesz do woli roztrząsać to co czujesz na temat grawitacji. Tylko czy będzie to miało znaczenie gdy zwisasz z urwiska?

Inni ludzie myślą, że robienie pieniędzy zależy od bycia dobrym czy złym. Ale pieniędzy to nie interesuje. Podobnie nie interesujesz ich ty, twoja rodzina czy twoja ojczyzna. I wcale nie musi to być negatywne. Pieniądze są neutralne. Pieniądze podążają tylko tam, gdzie czują się bezpieczne, co na ogół oznacza bliskość innych dużych pieniędzy.  Tak więc wzbogacanie się wymaga posiadania umiejętności myślenia w sposób taki, w jaki myślą same pieniądze. To z kolej oznacza nie mylenie pieniędzy z emocjami. Co więcej, uczucia są często przeszkodą na drodze do bogactwa, ponieważ uczucia, podobnie jak pogoda, są nieprzewidywalne, zawodne, trudne do utrzymania i bardzo zmienne. Pieniądze odnoszą się ściśle i bezpośrednio do faktów. (…) To dlatego uchodzę za szorstkiego, złego i brutalnego. Po prostu nakierowuję na siebie pieniądze (…). Oto prawda ostateczna na temat pieniędzy:  chociaż pieniądze nie troszczą się ani o mnie ani o ciebie, wymagają tego, by bardzo troszczyć się o nie.” Kevin O’Leary  „Cold, Hard Truth”

Rafał MazurMarketing, Copywriting, Branding, Konsultacje

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.